księgowość i rachunkowość
księgowa

Pytania dotyczące rozliczania przychodów i kosztów z Google

Jak wystawić fakturę VAT za przychody z Google AdSense?

 

W rozumieniu księgowym Google AdSense jest to eksport usług (reklamowych) poza teren Polski i Unii Europejskiej, dzięki czemu są zwolnione z podatku VAT.

 

Po pierwsze faktury te będą posiadały odrębną numerację – cyfra łamane przez kraj do którego jest prowadzony eksport usług (w tym przypadku USA), łamane przez rok. Przykład: FAKTURA VAT NR 1/USA/2012.

 

Kolejną rzeczą jest data wystawienia faktury. Fakturę VAT można wystawić na koniec miesiąca za który dostaliśmy pieniądze od Google, ale odradzamy ten sposób. W takiej sytuacji musielibyśmy od razu zapłacić podatek PIT od tej kwoty, a najprawdopodobniej jeszcze nie dostaniemy przelewu od programu partnerskiego. Kolejną rzeczą jest możliwość skorygowania przychodów ze względu na błędy, które się pojawią przy kliknięciach w reklamy. Proponujemy, aby datą wystawienia faktury była data rozliczenia „Płatność w toku”. Wystarczy zalogować się na swoje konto Google AdSense, wejść w zakładkę „Moje konto” a następnie w link pod zakładką „Historia płatności”. Kiedy masz możliwość wypłaty to między 23, a 28 dnia miesiąca w tabeli pojawi się „Płatność w toku”. Kiedy pieniądze wpłyną na Twoje konto bankowe, informacja w tabeli zmieni się na „Płatność wydana”, ale sama data nie ulegnie zmianie. Jeśli chodzi o datę sprzedaży to musimy pamiętać, że nasz przychód jest związany z całym miesiącem, a nie konkretnym dniem. Dlatego datą sprzedaży będzie miesiąc poprzedzający miesiąc, w którym pojawiła się „Płatność z góry”. Większość użytkowników Google AdSense otrzymuje przelewy co kilka miesięcy, nie można jednak wpisać na fakturze „marzec – czerwiec”. Przychód musisz wykazać za ten miesiąc, za który dostałeś pieniądze. W tym przypadku wpisujesz czerwiec jako miesiąc kiedy dostałeś przelew. W polu „Nazwa towaru lub usługi” najlepiej wpisać: Eksport usług reklamowych zgodnie z umową ADSENSE z odbiorcą mającym siedzibę poza terenem Unii Europejskiej w państwie trzecim.

 

Pamiętaj, że w każdej pozycji gdzie wpisujesz kwotę musisz dopisać USD. Fakturę VAT wystawiamy w dolarach amerykańskich, ale księgujemy w polskich złotych. Najlepiej walutę przeliczyć wg kursu średniego NBP na dzień przed wystawieniem faktury.

 

 

Jak płacić podatki za przychody z Google Adsense?

 

Jeśli prowadzisz bloga, albo stronę internetową, na których zarabiasz dzięki reklamom, pamiętaj, że pieniądze zarobione w sieci nie są wolne od podatku. Jeśli chodzi o program partnerski Google AdSense, to tak naprawdę jesteśmy pozostawieni samym sobie. Dlatego spora część internautów wybiera polskie programy partnerskie, które płacą podatki za Ciebie.

 

Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Podatki za nas płaci wspomniany program partnerski, a do nas należy wyłącznie wykazać je w corocznym rozliczeniu z Urzędem Skarbowym. Jeśli chodzi o zagraniczne programy partnerskie takie jak Google AdSense, to pojawiają się już pewne trudności.

 

Po pierwsze musimy co miesiąc płacić zaliczkę na podatek dochodowy np. zarobiłem w kwietniu, to do 20 maja muszę zapłacić zaliczkę (płacimy wyłącznie za te miesiące, za które dostaliśmy pieniądze z AdSense). Zaliczkę obliczamy w bardzo prosty sposób. Jeśli Twój przychód jest powyżej 200 zł, to z kwoty jaką dostałeś od Google odliczasz 20% kosztu uzyskanych przychodów. Otrzymaną kwotę zaokrąglamy (0,49 w dół a 0,50 do góry) i ponownie obliczamy 18 % podatku (otrzymaną kwotę ponownie zaokrąglamy).

Przykład:
1. Kwota przelewu od Adsense: 1500zł
2. Od tej kwoty obliczamy 20% -  1200zł ( jeśli to możliwe zaokrąglamy)
3. Następnie obliczamy 18% podatku -216 zł ( jeśli to możliwe zaokrąglamy)

Jeśli Twój przelew nie jest większy niż 200 zł, będziesz miał mniej papierkowej roboty, ale Twój podatek będzie większy. Twoja zaliczka na podatek dochodowy będzie większa do zapłaty ponieważ nie musisz odliczać kosztów uzyskania przychodów, których nie będziesz mógł wykazać w rozliczeniu rocznym.

W praktyce wygląda to tak:
1. Kwota przelewu od Adsense: 150 zł
2. Obliczamy 18% podatku – 27zł (pomijamy krok z obliczeniem 20% kosztu uzyskanego przychodu)

Dlatego proponujemy, aby robić przelewy przy większych kwotach. 

Po obliczeniu podatku  musisz tylko wykonać przelew na rachunek Twojego Urzędu Skarbowego. Przy przelewie podajemy swój NIP, nr konta i adres Urzędu Skarbowego, formularz PIT 53 (dochód za granicy).

 

Kolejna sprawa to rozliczenie roczne. Stosujemy PIT 36 – wszystkie dochody i przychody z programu partnerskiego wpisujemy w rubryce „Inne źródła”.

 

 

Uwaga: Teksty zamieszczone w dziale "Pytania dotyczące rozliczania przychodów i kosztów z Google" mają charakter jedynie informacyjny i nie stanowią źródła prawa. Powyższa lista może nie uwzględniać wszyskich pozycji, ktore mają zastosowanie w poruszanej problematyce. przedstawia najczęściej zadawane pytania związane z rozliczeniem księgowym firmy.

© Copyrights, Biuro Rachunkowe PKR, ul. Akacjowa 47, 35-113 Rzeszów